Wypowiedzenie zostało złożone (lub odebrane – w zależności od sytuacji), Twój czas w firmie ma już ściśle określoną ilość dni. Całkiem niewielką. Zaczynasz odliczanie… Brzmi znajomo?

Odejście z pracy – każdą osobę zawodowo aktywną kiedyś to czeka. Czy to zmiana jednej firmy na inną, tak powszechna w obecnych czasach, czy też odejście z pracy na etacie i rozpoczęcie własnej działalności, czy też w końcu przejście na emeryturę. Bez względu na powód dla którego rozstajemy się z obecnym pracodawcą, dobrze jest przejść przez ten proces świadomie. Jakby nie było, to zamykamy za sobą pewien rozdział naszego życia.

Zmiana pracy jest dość stresującym wydarzeniem. To, jak bardzo to przeżywamy, zależy od naszych osobistych predyspozycji, od naszej emocjonalności i wrażliwości. Zależy też oczywiście od okoliczności – czy zmiana ta jest naszą decyzją, czy też została nam narzucona, jak długo pracowaliśmy w obecnym miejscu, jakie relacje mieliśmy ze współpracownikami, jaki był nasz poziom zadowolenia z wykonywanej pracy. Wszystko to wpływa na nasze emocje związane z zakończeniem pracy w dotychczasowym miejscu.

Odejściu z pracy towarzyszą też emocje związane z tym co nas czeka później, co jest jeszcze nie do końca znane, oswojone. Wychodzimy poza naszą strefę komfortu, więc naturalne jest, że może to wzbudzać w nas niepokój, wywoływać niepewność. Gdy odejście z obecnej pracy nie jest wymuszone, a zgodne z naszą wolą, to towarzyszy nam też ekscytacja, czekamy pełni nadziei na to co nowe, co już niebawem nadejdzie.

Warto zdać sobie sprawę z tej całej mieszaniny uczuć jakie w nas krążą. Niczego nie tłumić, przed żadną emocją nie uciekać. Każda z nich mówi nam coś o naszych potrzebach, o tym co dla nas ważne.

W tym całym mętliku emocjonalnym czekają nas konkretne zadania w które okres wypowiedzenia obfituje.

Poniższe kroki pozwolą Ci przejść przez ten czas bez ryzyka, że o czymś ważnym zapomnisz:

  • zakończ swoje otwarte zadania – bądź rzetelna i profesjonalna do końca. Czasem trudno na finiszu odnaleźć w sobie wystarczającą motywację do ciężkiej pracy, mimo to postaraj się. Pozostaw po sobie jak najlepsze wrażenie. Nigdy nie wiadomo na kogo w przyszłości na swojej drodze trafisz – świat jest mały!
  • przekaż obowiązki osobie która Cię zastąpi – pomóż jej wejść w nowy temat.
  • zorganizuj pożegnalny poczęstunek – w zależności od wielkości firmy i od zwyczajów w niej panujących przygotuj mały, pożegnalny poczęstunek dla zespołu, osób z którymi blisko współpracowałaś, lub wszystkich pracowników, jeśli ich liczba mieści się w rozsądnych granicach. Daj sobie czas na osobiste pożegnanie się z ludźmi.
  • napisz pożegnalnego maila – pisz szczerze, od serca, staraj się żeby to miało pozytywny wydźwięk. Jeśli twój czas spędzony w tej firmie postrzegasz jako szczęśliwy okres w twoim życiu, to nie będziesz miała problemu ze znalezieniem odpowiednich słów. Jeśli natomiast praca w tej firmie nie kojarzy Ci się zbyt dobrze, warto zadać sobie choć trochę trudu i napisać o tym co mimo wszystko dobrze będziesz wspominała, co Ci się w jakiś sposób przysłużyło, czegoś Cię nauczyło. Zawsze możemy coś takiego znaleźć. Nie ma sensu wywlekać spraw z których nie byliśmy zadowoleni, to nie miejsce i pora na to. Unikaj też pustych frazesów – sformułowań w stylu: jesteście wspaniali, a praca tutaj była przyjemnością. Napisz jakiś konkret, coś co spowoduje że czytająca to osoba choć na chwilę się przy Twoim mailu zatrzyma.
  • jeśli chcesz umożliwić Twoim kolegom i koleżankom z pracy skontaktowanie się z Tobą w przyszłości, pozostaw swój adres mailowy lub numer Twojego telefonu
  • pozbieraj adresy mailowe\numery telefonów od osób, z którymi chcesz nadal utrzymywać kontakt
  • upewnij się, że nie zostawiasz otwartych po sobie spraw – oddaj pożyczone od innych rzeczy (przewodnik po Norwegii który pożyczyłaś od Zenka, czy pieniądze na lunch którymi poratowała Cię Basia)
  • jeśli Ci na tym zależy, poproś bliskich współpracowników i szefa o wystawienie Ci referencji – w zależności od potrzeb i preferencji, w wersji papierowej lub elektronicznej (na przykład na LinkedIn lub innym Twoim profilu zawodowym)
  • spakuj i zabierz swoje osobiste rzeczy
  • rozlicz się z firmowego mienia – jeśli byłaś w posiadaniu własności firmowej, dostaniesz najprawdopodobniej dokument zwany powszechnie obiegówką. Twoim zadaniem będzie oddać wszystko co służbowo było przez Ciebie używane – na przykład kartę wejściową do biura, telefon służbowy, komputer czy książki z firmowej biblioteki itp. Upewnij się, że przy każdym zwrocie uzyskałaś na obiegówce pisemne potwierdzenie od osoby odpowiadającej za przyjęcie od Ciebie firmowego mienia.
  • odbierz w dziale HR świadectwo pracy

Powyższe kroki to konkretne czynności jakie na Ciebie czekają. Bądź jednak świadoma towarzyszących Ci cały czas emocji. Odejście z pracy to pewnego rodzaju strata, którą musisz przeżyć. Coś bezpowrotnie się kończy i ważne jest żeby dobrze z tym kawałkiem swojego życia się rozstać. Tak, żebyś w spokoju mogła zamknąć za sobą drzwi. A wtedy zrobi się przestrzeń na nowe… 🙂