Początkiem każdego roku niesieni falą entuzjazmu i poczuciem rozpoczynania nowego rozdziału życia stawiamy sobie cele, dzięki którym mamy stać się lepszą wersją siebie, a nasze życie ma się bezpowrotnie odmienić . Statystyki są jednak nieubłagane i mówią, że znaczna część osób porzuca swoje cele już w styczniu, co wytrwalsi dobiją do lutego, a tylko ośmiu procentom osób uda się zrealizować swoje roczne postanowienia.
Jest wiele powodów które do tego prowadzą. Jednym z głównych błędów jest nieumiejętne stawianie sobie celów. Często są to po prostu marzenia, czasem rzeczy których w życiu nie chcemy. Tymczasem cel powinien być dla nas niczym kompas, precyzyjnie kierujący nas przez życie.
Jak w takim razie sformułować cel by ułatwił nam osiągnięcie sukcesu?
Cel powinien być:
- ambitny i atrakcyjny dla Ciebie, tak, byś chciała go zrealizować. Ma przyprawiać nas o szybsze bicie serca, pojawienie się iskierek w oczach, uśmiechu na twarzy na myśl o jego osiągnięciu. Powinien wywoływać chęć działania, być Twoim wiatrem w żaglach.
- realistyczny czyli możliwy do osiągnięcia przez Ciebie w wyznaczonym sobie czasie. Inaczej niepotrzebnie się będziesz frustrować. Zastanów się, jakimi zasobami dysponujesz i czego będziesz potrzebowała do realizacji celu. Czy masz wystarczającą ilość czasu, potrzebne umiejętności i wiedzę? Czego będziesz potrzebowała się nauczyć? Kiedy i od kogo? Uwzględnij to wszystko wyznaczając cel i umieszczając go w czasie, tak by mieć na jego realizację potrzebną przestrzeń i zasoby. Jeśli chcesz na przykład schudnąć 5kg w dwa miesiące, to pomyśl, ile dodatkowej aktywności fizycznej będziesz potrzebowała? Jak ma się zmienić Twoja dieta? Czy będziesz miała odpowiednio dużo czasu na przygotowywanie zdrowszych posiłków? Czego będziesz potrzebowała się nauczyć (nowych przepisów?)? Uwzględnij swoje dotychczasowe doświadczenie. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś wogóle, to nie zakładaj, że zaczniesz ćwiczyć codziennie przez godzinę (no chyba że dysponujesz wolnym czasem i dużą determinacją). Stosuj metodę małych kroków i przyjmij na przykład, że zaczniesz od dwóch aktywności w tygodniu.
- oparty na Twoich wartościach (o tym, czym są wartości i jak je wyznaczać, pisałam tutaj: Wartości – dlaczego warto je znać). Jeżeli Twój cel będzie sprzeczny z Twoimi wartościami, dojdzie do konfliktu. Nieświadomie będziesz sabotować wszelkie działania zmierzające do jego realizacji. Trudność sprawi Ci również realizacja celu, który będzie znajdował się nisko w Twojej hierarchii wartości. Wówczas częściej będziesz wybierać działania o wyższej dla Ciebie wartości, nie znajdując czasu dla tych mniej ważnych. Cel oparty o Twoje wartości odpowiada na pytanie „dlaczego” – Dlaczego to jest istotne? Dlaczego chcesz ten cel zrealizować? Odpowiedź na to pytanie jest jak paliwo potrzebne do działania. Im częściej w trakcie realizacji celu będziesz sobie przypaminała jakie jest Twoje „dlaczego”, tym łatwiej będzie Ci wytrwać w działaniu.
- powiązany z celami długoterminowymi, z Twoją wizją przyszłości. Powinien przybliżać Cię do życia jakie chcesz wieść. Czasami wyznaczamy sobie cele zainspirowani innymi, chwytamy się chwilowych fascynacji, nie zastanawiając się czy to jest naprawdę to czego chcemy, czy wpisuje się w nasze wymarzone życie, czy przybliży nas do osoby jaką chcemy się stać. Bywa tak, że niektóre cele nie są wogóle naszymi celami, tylko pomysłem innych na nasze życie. Zastanów się czego to TY pragniesz, jak chcesz żeby wyglądało Twoje życie za 5 lat czy za 10 lat. A potem w oparciu o to wyznacz cele, które będą trzymały Cię na kursie do Twojego wymarzonego życia. Szkoda czasu na spełnianie oczekiwań innych, realizuj swoją wizję na przyszłość.
- konkretny czyli dokładnie opisujący co chcesz osiągnąć. Twój umysł potrzebuje konkretów, żeby stworzyć dokładną wizję tego, czego chcesz. Wszystko co w życiu osiągamy, najpierw pojawia się w naszych myślach. Nie wystarczy powiedzieć sobie, że chcesz być szczęśliwsza, bo jak ten cel sobie wyobrazić? Sprecyzuj co to dokładnie dla Ciebie znaczy. Czego chcesz więcej w życiu, a czego mniej. Gdy cel jest konkretny, pozwala dokładnie okreslić plan działania.
- mierzalny – pozwalający określić czy został zrealizowany jak również umożliwiający weryfikację czy się do niego przybliżasz. Gdy jako cel wybierzesz większą sprawność trudno będzie określić czy już ten cel osiągnęłaś. Ale gdy dookreślisz czym dla Ciebie jest ta sprawność czyli na przykład że jesteś w stanie zrobić 10 pompek i 50 brzuszków, lub że jesteś w stanie przebiec 5 kilometrów w czasie mniejszym niż 30 minut wtedy będziesz mogła weryfikować czy przybliżasz się do celu i czy go osiągnęłaś.
- określony w czasie – czyli posiadający termin wykonania. Jak to pięknie powiedział Napoleon Hill „Cel to marzenie z datą realizacji”. Bez daty końcowej zabraknie Ci motywacji do efektywnego działania.
- pozytywnie sformułowany czyli opisujący to co chcemy osiągnąć (na przykład chcemy schudnąć) a nie czego w swoim życiu już nie chcemy (na przykład nadwagi). Umysł nie lubi próżni, potrzebuje to jakoś zwizualizować. Jeśli nie chcesz nadwagi, to pomyśl co chcesz w zamian (np. smukłe ciało, chcesz ważyć 60 kilogramów).
Jak zatem mogą brzmieć dobrze sformułowane cele?
Jeśli Twoją bardzo ważną wartością jest zdrowie a przy tym lubisz rywalizację to możesz chcieć regularnie uprawiać biegi i wystartować w konkretnych zawodach np w Krakowskim Biegu Świetlików. Twój cel może wtedy brzmieć: przez cały rok będę trenowała biegi conajmniej 3 razy w tygodniu przez godzinę i wystartuję w zawodach na 10 km (osiągając czas poniżej godziny).
W przypadku zdrowego odżywiania możesz za cel roczny postawić sobie ograniczenie spożywania mięsa do 3 posiłków tygodniowo (zastępując je białkiem roślinnym), lub na przykład zwiększenie spożycia warzyw i owoców do 5 porcji dziennie.
Gdy formułując cel zadbasz o wymienione przeze mnie aspekty, jest duża szansa że zdołasz osiągnąć sukces. Czego Ci oczywiście z całego serca życzę 🙂