Dużo się mówi o zdrowym odżywianiu, ale właściwie czym ono jest? Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz od czego zacząć, to ten post jest właśnie dla Ciebie.

12 zasad zdrowego odżywiania się:

 1. Jedz regularnie – dostarczaj organizmowi pokarm o stałych porach, śniadanie najlepiej spożywać do godziny po obudzeniu się, kolację nie później niż 2-3h przed snem. Optymalna ilość posiłków to od 3 do 5. Lepiej zjeść kilka mniejszych posiłków, niż mniej ale obfitych.
 2. Zrezygnuj z białego cukru.
 3. Ogranicz spożycie soli, zastąp ją ziołami.
 4. Nawadniaj regularnie organizm, powinnaś dostarczyć około 1.5-2 litry płynów dziennie. Oprócz wody mogą to być także herbaty ziołowe.
 5. Spożywaj produkty jak najmniej przetworzone. Ogranicz kupowanie dań gotowych – im krótsza lista składników na etykiecie, tym lepiej.
 6. Jedz jak najwięcej warzyw – powinny one stanowić podstawę Twojej diety.
 7. Zadbaj o różnorodność Twojego menu.
 8. Staraj się opierać swoją dietę o produkty sezonowe z Twojego regionu.
 9. Wyeliminuj fast foody i śmieciowe jedzenie.
 10. Zadbaj o dobry bilans w swojej diecie – codziennie powinnaś dostarczyć organizmowi węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze.
 11. Twoja dieta powinna być dostosowana do Twojego trybu życia – jeśli zażywasz dużo aktywności fizycznej, Twoje zapotrzebowanie na energię jest większe niż osoby siedzącej cały dzień przy biurku.
 12. W swojej diecie uwzględnij stan swojego zdrowia – spożywaj produkty które Ci służą i których potrzebuje Twój organizm. Unikaj produktów, po których czujesz się źle lub na które Twój organizm wykazuje nietolerancję (tu: Testy na nietolerancję pokarmową możesz przeczytać o testach na nietolerancję pokarmową).